Ruční útočný granát vz. 38
historie

Granát vz. 38 byl navrhnut kvůli naléhavému nedostatku granátú které by byli vhodné pro použití v granátových skluzech prvorepublikového opevnění. Do té doby používané granáty vz. 21 a vz. 34 byli úplně nevhodné nebo jen velmi špatně použitelné kvůli způsobu odjišťování vrhové pojistky.

Tento nedostatek měl nahradit právě tento časovaný granát který navrhla chemicko-pyrotechnická továrna Ing. Jaroslava Velinského z Jablůnky u Vsetína (nyní akc. spol. Zbrojovka Jablůnka).

Počátkem roku 1938 byly vojenské správě předloženy vzorky k odzkoušení, kdy se zkoušela jeho dopadová citlivost, použití v granátových skluzech opevnění, spolehlivost, a účinnost. Těmito zkouškami prošel a 9. dubna 1938 na popud ŘOP které naléhalo na urychlené zavedení do výroby schválil náčelník hlavního štábu gen. Krejčí zavedení OČRG-38 do výzbroje armády.

Cena jednoho ostrého granátu vz.38 činila 30,38 Kč, tedy jen o několik haléřů více, než cena granátu vz.34.

Objednáno bylo 900 tisíc kusů, z toho pro opevnění byla určeno 217 385 kusů.

Dalších 500 kusů cvičných granátů požadovalo ŘOP pro výcvik osádek opevnění.

Předpokládalo se že prvních 10 tisíc granátu přijde do opevnění už v červnu a každým následujícím měsícem se dodávky budou zvyšovat až na 40 tisíc kusů měsíčně. Bohužel až do mobilizace se nepodařilo žádné granáty dodat a po Mnichovu armáda objednávku zrušila.

složení

Granát se skládal ze dvou hlavních části: těla a vodotěsného zapalovače.

Tělo tvořil černě smaltovaný výlisek 2 mm tlustého ocelového plechu s náplní trhaviny TNT. Zapalovač sestával ze zážehového mechanismu tvořeného bicím pérkem a dvěma zápalkami vz.23, běžné používanými u pěchotního střeliva, z pouzdra se zpožďovačem 121, z čepice s uzávěrkou, pružiny a pojistky.

použití

Při použití se granát uchopil do dlaně jedné ruky tak, že prsty objímaly uzávěrku, aby nemohla po vytažení pojistky odskočit. Druhou rukou se uchopil kroužek pojistky, pootočením se pojistka odemkla a vytáhla. Takto odjištěný granát se libovolným způsobem vrhnul na cíl, případně do skluzu v opevnění.

Po vypuštění granátu z ruky odskočila čepice s uzávěrkou, tím se uvolnily napjaté konce bicího pérka a píchly do sloze zápalek. Zážeh se přenesl na černý prach zpožďovače, po jeho prohoření se zažehla rozbuška a došlo k explozi.

T.T.D.

Délka: 92 mm

Průměr: 47,2 mm

Aktivace (časování) 3 s

Doba pádu granát. skluzem 1,3 - 1,5 s

Celková hmotnost granátu 356 gramů

- z toho tělo vč. trhaviny 340 gramů

- trhavá náplň tritolu 115 gramů

Účinek střepin: 20 m