Ruční útočný granát vz. 21
historie

Prvním granátem zavedeným do výzbroje ČS. Armády byl útočný granát vz. 21. Konstrukčně vycházel z obdobného typu granátu rozdílem byl válcovitý tvar granátu vz. 21, co umožňovalo tento granát vystřelovat z puškového granátometu.

Do roku 1926 kdy byla jejich výroba zastavená se jich vyrobilo kolem 600 tisíc kusů a do září 1938 jich měla armáda k dispozici asi polovinu.

Postupně tento typ granátu nahrazoval RG - 34 který byl levnější na výrobu, snadněji se používal, a nebyl náchylný na závady a samovolné odpálení při transportu.


výhody:

Po odjištění pojistného klíče se dal opětovně zajistit.


nevýhody:

Měl poměrně složitou a tudíž i drahou výrobu.

Nevybuchlé granáty tohoto typu byly navíc velmi nebezpečné na manipulaci.

Jeho použití které vyžadovalo aby granát při hodu rotoval bylo obtížné na provedení tudíž to prodlužovalo výcvik vojáků, a použití v granátových skluzech opevnění bylo vcelku nereálné (pravděpodobně je osádky opevnění měli spíše jen jako záložní zbraň)

složení

Tělo granátu bylo vyrobené z tenkého ocelového plechu. Ve spodní části granátu byl výstupek, kterým byla granátu při výstřelu z puškového granátometu daná rotace potřebná k jeho odjištění.

V horní části vyčnívalo válcové pouzdro, které obsahovalo iniciační mechanizmus na jeho horní části bylo ukončené otočnou pojistkou. Toto pouzdro bylo zalisováno do těla granátu.

Iniciační mechanizmus se skládal z rozbuškové a úderníkové části která obsahovala napíchnou jehlou a pružinu která jehlu neustále tlačila proti rozbušce, tomu zabraňoval pojistný kolík.

použití

Samotné použití granátu probíhalo jeho odjištěním otočením pojistného klíče o 360 stupňů (po odjištění nebyl pojistný klíč již pevně spojen s granátem a voják ho mohl zahodit), a hodem nebo výstřelem tak aby se granát otáčel kolem příčné osy. Následkem odstředivé síly při rotaci došlo k oddálení úderníkové části od rozbuškové a stlačení úderníkové pružiny. Díky tomu došlo k uvolnění pojistného kolíku který do té doby odděloval úderníkovou a rozbuškovou část od sebe. Při dopadu granátu došlo k ukončení rotace a prostřednictvím pružiny ke stlačení obou částí k sobě, přičemž jehla napíchla zápalku a následně došlo k inicializaci rozbušky a výbuchu výbušné náplně (TNT).

T.T.D.

Délka: 105 mm

Průměr: 50 mm

Celková hmotnost: 0,45 kg

Hmotnost trhavé náplně: 0,12 kg

Účinek střepin: cca 30 m

fotky

Řez granátem vz. 21
RG vz.21